Na każdy materiał oddziałują różne siły fizyczne, które kategoryzowane są w zależności od ich pochodzenia i tego, jaki efekt wywołują w danym układzie. Ta wspólna interakcja różnych rodzajów siły prowadzi do występowania zjawisk, obserwowanych w przypadku rozmaitych procesów, w tym również podczas klejenia materiałów.
O co chodzi z tą kohezją?
W ujęciu ogólnym kohezja ciał fizycznych jest zjawiskiem, które polega na stawianiu siły oporu przez te układy, podczas ich dzielenia na części. W przypadku ciał stałych, sklejonych ze sobą, zjawisko to zachodzić będzie pomiędzy cząsteczkami właśnie po stronie spoiny klejowej, w momencie próby rozłączenia obu składowych. Siła działająca między cząsteczkami kleju, na którą składają się międzycząsteczkowe siły przyciągania oraz wzajemne wiązanie się cząsteczek polimerowych, to właśnie kohezja.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie naszej oferty zapraszamy do kontaktu.
Zjawisko kohezji można zmierzyć, dzieląc pracę, jaka potrzebna jest do rozkładu danego ciała na części, przez powierzchnię, powstałą w wyniku tego podziału.
Tajemnice zjawiska kohezji
Od czego uzależniona jest kohezja? Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta i jednoznaczna. Dużo jest bowiem czynników, od których zależy to zjawisko stawiania oporu. Do głównych zaliczyć można stan skupienia danej substancji. Wyższa siła kohezji występuje w ciele stałym, niższą kohezję zauważamy w cieczach, a najmniejszą kohezją charakteryzują się układy gazowe. Narastanie siły kohezji jest więc wprost proporcjonalne do stopnia uporządkowania cząsteczek w substancji. Im to ułożenie jest lepsze, tym siły wiązań pomiędzy cząsteczkami są wyższe. Największą kohezją charakteryzują się kryształy.
Ważnym aspektem, mającym wpływ na typy kohezji są też oddziaływania międzycząsteczkowe, i ich siła w przeliczeniu na jednostkę objętości. Im ta wartość będzie wyższa, tym siły kohezji wzrastają. Gdy mowa natomiast stricte o ciałach stałych, należy wziąć też pod uwagę ich mikrostrukturę, która jest odpowiedzialna za przenoszenie naprężeń mechanicznych, czy występowanie mikropęknięć.
Należy zwrócić uwagę na to, aby nie mylić opisywanego zjawiska z adhezją, która definiuje predyspozycje do łączenia się powierzchni ciał fizycznych. Tak więc adhezja określa siłę przylegania do powierzchni i jest zjawiskiem odmiennym niż siły spójności, określające pełną siłę wiązania.
Wiedza teoretyczna wykorzystywana w praktyce
Znajomość tego typu zjawisk przydatna jest w kontekście procesów łączenia ze sobą różnego rodzaju materiałów, nie tylko w skali przemysłowej. Od tej wiedzy zależy sukces danej operacji, a więc to, czy wewnętrzne wiązanie kleju oraz wewnętrzna siła kleju będą na odpowiednim poziomie. Taka optymalna spójność sekwencyjna może być uzyskana dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów łączących, np. profesjonalnej taśmy klejącej .
W przypadku klejów kohezja oznacza siły wiązania zwykle warunkujące to, czy sklejone części będą odpowiednio odporne na rozerwanie. Największą spójnością charakteryzują się produkty, w których skuteczność kleju jest na wysokim poziomie, poprzez występujące w nich silne wiązania chemiczne.
Szeroka oferta m.in. różnego rodzaju taśm klejących do skutecznego łączenia materiałów, w których zwykle siły kohezji osiągają wysokie wartości, znajduje się na stronie tasmaserwis.pl .
Profesjonalną poradę otrzymać możemy dzwoniąc na podany na stronie numer telefonu lub wysyłając email – odpowiedź otrzymamy na swoją skrzynkę pocztową. Można również wysłać zapytanie, korzystając w tym celu z gotowego formularza. Wprowadź dane osobowe, takie jak nazwa firmy, adres email lub numer telefonu i poczekaj na otrzymanie wiadomości zwrotnej lub kontakt telefoniczny ze strony firmy.