Funkcjonalność taśmy rzepowej
Zwykłe taśmy rzepowe działają na zasadzie połączenia rozłącznego. Taki rzep składa się z dwóch stron: rzepu typu haczyk i rzepu pętelkowego. Na obu stronach rzepa znajdują się elementy, które umożliwiają połączenie, z jednej strony są to drobne haczyki w kształcie litery „J”, a z drugiej rzep pętelkowy.
Jak powstał rzep?
W 1941 roku George de Mestral, szwajcarski inżynier, wracając z polowania, zauważył, że do futerka jego psa myśliwskiego przykleiły się nasiona. Zaintrygowany tym zjawiskiem, odkrył, że na końcach tych nasion znajdują się pętelki i małe haczyki.
Kiedy zamek błyskawiczny w sukience jego żony się zepsuł, zrozumiał, że jego niedawne odkrycie może mieć praktyczne zastosowanie. Rozpoczął projekt swojej taśmy rzepowej dwustronnej.
Po wielu eksperymentach, w 1948 roku, opracował rzep tkaninowy z nylonu i zarejestrował patent na swoje odkrycie. Nowy rzep otrzymał nazwę Velcro. Kiedy Mestral założył własną fabrykę, połączenia rzepowe szybko zdobyły popularność i jako element odzieży stopniowo zastępowały tradycyjne sznurki, guziki, zamki błyskawiczne i klamry.
Typy rzepów
Istnieją różne rodzaje rzepów, z których każdy ma swoje unikalne właściwości i specyficzne zastosowanie. Rzepy mogą występować w wersji wszywanej, zgrzewanej i samoprzylepnej lub składać się z grzybków z tworzywa sztucznego.
Taśma rzep krawiecki
Rzep tkaninowy jest najczęściej sprzedawany w sklepach pasmanteryjnych. Taśmy rzepowe tego typu mają niewielką siłę łączenia, sprawdzają się idealnie stosowane jako element odzieży z lekkich materiałów.
Rzepy dual lock
Mają większą siłę klejenia i składają się z dwóch połączonych warstw rzepu. Rzepów takich używa się w przemyśle samochodowym, konstrukcjach przemysłowych i różnego typu miejscach, gdzie wymagane jest wyjątkowo mocne złącze.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie rzepów, zapraszamy do kontaktu.
Rzepy przemysłowe
Rzep przemysłowy ma powiększone i bardziej wytrzymale haczyki i pętelki, aby sprostać wymaganiom. Taśmy przemysłowe stosuje się w branżach, takich jak produkcja mebli, motoryzacja czy elektronika do łączenia różnych rodzajów materiałów. Samoprzylepnymi rzepami przemysłowymi montuje się np. panele elewacyjne, osłony przeciwsłoneczne i izolacje termiczne w branży budowlanej.
Rzepy samoprzylepne
Rzepy oparte z jednej strony na warstwie klejącej, pokrytej samoprzylepnym klejem kauczukowym lub klejem akrylowym. Taśma rzepowa samoprzylepna jest łatwa do przymocowania do różnych powierzchni, takich jak tkaniny, drewno, metal czy tworzywa sztuczne.
Taśmy rzepowe elastyczne
Ich elastyczne włókna umożliwiają rozciąganie i dopasowanie do powierzchni. Rzepy elastyczne są często wykorzystywane w sporcie, medycynie i przy mocowaniu ładunków.
Rzepy montażowe
Specjalnie zaprojektowane rzepy do zastosowań montażowych i mocowania przedmiotów, często stosowane w przemyśle reklamowym i galeriach, gdzie służą do mocowania tabliczek, banerów, plakatów i obrazów. Zapewniają pewne i stabilne połączenie do ścian i materiałów. Umożliwiają szybki demontaż bez ryzyka uszkodzenia powierzchni.
Szeroki wybór taśm — sprawdź szczegóły
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą na naszej stronie internetowej. Taśmy rzepowe sprzedawane przez MTB TAŚMASERWIS są wysokiej jakości, trwałe i łatwe w użyciu.
Ponadto znajdziesz u nas taśmy techniczne jedno i dwustronnie klejące, taśmy uszczelniająco-izolacyjne oraz samoprzylepne materiały piankowe.